“Cu gândul aproape ...”

(Expoziție de telegrame primite de către familia Goga în 1938, anul decesului poetului)
(13.08.2024-13.09.2024)

O forma de comunicare la distanță transmisă prin mijloacele cele mai rapide (telefon, telegraf), telegrama implica esențializarea informației și chiar eliminarea cuvintelor mai puțin necesare, informând sau exprimând emoții, atitudini, gânduri, sentimente.
În funcție de conținut, pot fi remarcate mai multe categorii de telegrame, inclusiv: de înstiintare, de felicitare, de condoleanțe, de mulțumire, de răspuns, oficiale.

Reprezentând, în esență, o formă de corespondență (aidoma biletului, cărții poștale sau scrisorii), telegrama este folosită, preponderent, în caz de urgență, având următoarele aspecte distinctive:
  • conține, de regulă, o singură informație exprimată concis, într-un stil oficial sau colocvial (în funcție de destinatar și de conținutul comunicării);
  • unele cuvinte din conținut (preponderent cele cu rol de instrument gramatical) sunt suprimate, iar altele (presupunându-se a fi cunoscute sau subînțelese) – chiar omise.
O modalitate perfectă pentru transmiterea gândurilor și sentimentelor într-un mod elegant și memorabil, telegrama permitea realizarea într-un mod unic a îmbinării splendorii și rafinamentului.

Continuându-ne misiunea de colecționare, cercetare, conservare și restaurare, comunicare și expunere a mărturiilor materiale și spirituale despre viața și activitatea poetului Octavian Goga, în scopul cunoașterii, educării și recreerii publicului vizitator, le propunem tuturor celor pasionați de cultură și artă să viziteze expoziția inedită “Cu gândul aproape..., expoziție conținând un număr impunător de telegrame atât cu felicitări și urări de însănătoșire adresate lui Octavian Goga, cât mesaje de condoleanțe adresate Veturiei Goga după decesul poetului.

Expoziția poate fi admirată în perioada 13 august – 13 septembrie 2024.