Expoziția temporară de romane “Lev Tolstoi în Biblioteca O. Goga”

(21.08.2024 – 21.09.2024)

Considerat unul dintre cei mai importanți romancieri ai lumii, Lev Tolstoi (28.08/09.09.1828 – 07/20.11.1910) este unul dintre scriitorii de seamă din perioada cunoscută ca  “perioada de aur a literaturii ruse”, începută cu primele opere ale lui A. Pușkin (1820) și terminată cu ultimele lucrări ale lui F. Dostoievski (1880).

L. Tolstoi s-a manifestat ca eseist, dramaturg și reformator în domeniu educației, concepțiile sale religioase, filosofice și estetice fiind cunoscute sub denumirea de “tolstoism”.

Creația sa epică s-a impus prin capacitatea de cuprindere, adâncimea viziunii, acuitatea observației sociale și psihologice, sentimentul tragicului și omenescului.

Interpretările sale literare privind învățăturile etice ale lui Iisus Hristos l-au transformat, spre sfârșitul vieții, într-un fervent comentator al învățăturilor Fiului lui Dumnezeu, în sensul lor social, pacifist și nemediat de vreo putere lumească.

Ideile sale despre rezistența nonviolentă au avut un profund impact atât asupra poeților Rabindranath Tagore și Maitreyi Devi, cât și a unor personalități de referință din secolul al XX-lea (Mahatma Gandhi, Martin Luther King).

Operele sale au avut o influență determinantă asupra dezvoltării romanului mondial, romanul “Război și pace” fiind unanim considerat o capodoperă a literaturii universale.
L. Tolstoi a lăsat omenirii o uriașă moștenire literară cuprinzând inclusiv: un roman istorico-psihologic de mari proporții (“Război și pace”), un roman social de moravuri (“Anna Karenina”), un roman social (“Învierea”), o trilogie autobiografică (“Copilăria”, “Adolescența”, “Tinerețea”), numeroase nuvele și povestiri (“Cazacii”, “Dimineața unui moșier”, “Moartea lui Ivan Ilici”, “După bal”, “Hagi Murad” etc.), drame (“Puterea întunericului”, “Roadele instrucțiunii”, “Cadavrul viu”), povestiri populare, basme și istorisiri pentru copii, articole publicistice, de critică literară sau literatură științifică (studii despre probleme de artă, articole pe teme social-politice, tratate etice și religioase etc.), un jurnal intim și o excepțional de bogată corespondență.
Este unul dintre cei mai importanți scriitori și filozofi ruși ai secolului al XIX-lea, recunoscut drept clasic al literaturii mondiale în timpul vieții, efigia lui fiind imprimată pe o monedă rusească din aur.

La 70 de ani Tolstoi era în culmea gloriei universale, glorie cum doar Voltaire și Goethe o mai cunoscuseră.
Continuându-ne misiunea de colecționare, cercetare, conservare și restaurare, comunicare și expunere a mărturiilor materiale și spirituale despre viața și activitatea poetului Octavian Goga, în scopul cunoașterii, educării și recreerii publicului vizitator, am inaugurat, în premieră, expoziția temporară de romane “Lev Tolstoi în Biblioteca O. Goga”.

Expuse în Sala de expoziții temporare, operele marelui romancier pot fi admirate până la 21.09.2024, de marți până duminică, între orele 09.00 – 17.00.